Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podpisywanie sprawozdań finansowych w pytaniach i odpowiedziach

29 kwietnia 2024 | Podatki | Joanna Szmigielska

Przygotowane sprawozdanie finansowe należy opatrzyć podpisem. Przedstawiamy kluczowe informacje, które będą pomocne w procesie podpisywania takiego sprawozdania.

W większości spółek przygotowywane są obecnie sprawozdania finansowe, które na samym końcu są podpisywane przez osobę odpowiedzialną za prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz kierownika jednostki. Często w związku z podpisem pojawiają się różnego rodzaju pytania i wątpliwości. W artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania.

∑ Czy możliwe jest podpisanie sprawozdania finansowego w formie papierowej?

Artykuł 45 ust. 1f ustawy o rachunkowości (dalej uor) wskazuje wprost, że „sprawozdanie finansowe sporządza się w postaci elektronicznej oraz opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym”. Oznacza to, że sprawozdanie finansowe nie może być podpisane podpisem tradycyjnym (ręcznym), ponieważ nie można go wtedy uznać za sprawozdanie finansowe. Wydrukowane i podpisane papierowo sprawozdanie nie ma w sobie mocy prawnej i nie zostanie przyjęte w Repozytorium Dokumentów Finansowych prowadzony przez KRS.

∑ Kto podpisuje sprawozdanie finansowe?

Przepisy ustawy o rachunkowości mówią, że sprawozdanie finansowe podpisuje osoba, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych i kierownik jednostki. W ustawie nie zawarto jak zdefiniowano osobę, której powierzono prowadzenie ksiąg rachunkowych – co do zasady jest to ten kto na piśmie potwierdził przyjęcie odpowiedzialności za obowiązki w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12861

Wydanie: 12861

Spis treści

Reklama

Zamów abonament